Debian KDE frissítése

MX Linux
MX Linux

A Debian KDE csomagjai egyre elavultabbak lehetnek. Ami alapvetően nem gond, hiszen stabil és nincs olyan hiányosság, ami nélkül nem tudnék élni. Ennek ellenére jó lenne egy frissebb, jelenleg a 5.25 stabil KDE-t is kipróbálni. Erre sajnos nincs mód szabályos módszerrel, hanem egy barkács megoldást kell megtenni. Így ebben előfordulhatnak hibák és a megoldáshoz nem jönnek feltétlen frissítések! Ennek tudatában érdemes lehet egy teszt, nem napi használatú Debian rendszeren kipróbálni. Én egy MX Linux alá tettem fel, itt nem tapasztaltam az általam használt programoknál hibát.

A másik lehetséges út, ha gyorsabban frissülő rendszert használunk, ami lehet Arch, vagy a KDE Neon, Kubuntu, Linux Mint stb. Itt már frissebb csomagokat kapunk!

Alapok a Debian KDE frissítéséhez

A megoldás elvileg egyszerű, de kell valaki aki megcsinálja. Egy olyan tároló létrehozása, amiben a frissebb csomagok le vannak fordítva, azaz elkészítik a csomagokat. Találtam egy ilyent, és jelenleg ezt tesztelem. A leírásában is szerepel, hogy ezt nem tesztelte le, már nem a Debian csapat része, de azért elkészíti ezt a tárolót.

  • Frameworks: 5.97
  • Gears: 22.08.0
  • Plasma 5.25: 5.25.4
  • Plasma 5.24 LTS: 5.24.6

Ezeket a verziókat tartalmazza a tároló jelenleg (2022 szept. eleje).

A tárlók felvételének a módja

Két lépésből áll általánosságban. Az első az azonosító, hitelesítő kulcs megadása. Ezzel hitelesíti le az apt a tárolót. Ha nincs ilyen hitelesítés, akkor nem használja alapbeállítással az adott tárolókat. Ezt ki lehetne cselezni, de egy nem hiteles tárolóból rendszer elemeket telepíteni nem túl bölcs dolog!

A második lépés a tárolók címének a megadása. Ez logikus, hiszen az apt programocska nem tudná a címeket enélkül.

Mindegyik lépésnél inkább a pontosság, mint a nagy szakmai tudás a lényeg.

A Debian KDE tároló kulcsai

A kulcsok installálása egyszerű, bár többféle mód módszert is ismertetnek a leírásokban, de szerintem a készítő által ajánlott megoldás nekünk a legegyszerűbb:

curl -fsSL https://www.preining.info/obs-npreining.asc | sudo tee /usr/local/share/keyrings/obs-npreining.asc

Természetesen a curl és a tee kell, de ezek nagy valószínűséggel már telepítve lesznek nálad is.

A Debian KDE tároló elérési útvonala

Hozz létre egy /etc/apt/sources.lists.d/obs-npreining-kde.sources fájlt. Pontosan ilyen névvel és pontosan itt. Ez a könyvtár tartalmazza a Debian KDE tároló elérési útvonalait.

# deb822 source:
# https://www.preining.info/blog/tag/kde/
Types: deb
URIs: 
 https://download.opensuse.org/repositories/home:/npreining:/debian-kde:/other-deps/DISTRIBUTION
 https://download.opensuse.org/repositories/home:/npreining:/debian-kde:/frameworks/DISTRIBUTION
 https://download.opensuse.org/repositories/home:/npreining:/debian-kde:/plasma525/DISTRIBUTION
 https://download.opensuse.org/repositories/home:/npreining:/debian-kde:/apps2208/DISTRIBUTION
 https://download.opensuse.org/repositories/home:/npreining:/debian-kde:/other/DISTRIBUTION
Suites: /
Signed-By: /usr/local/share/keyrings/obs-npreining.asc
Enabled: yes

Itt egy változtatás kell, mert a DISTRIBUTION szót le kell cserélni Debian_11 vagy Debian_Testing vagy Debian_Unstable közül a megfelelőre. MX alatt Debian_11 a megfelelő.

Ezt a szokásos apt update és upgrade követi, hogy a meglévő régebbi KDE asztali környezeted frissülni tudjon. Ez nem egy perces művelet, mert sok csomag frissül. Majd javasolt egy autoremove is, a felesleges csomagok eltávolításra.

Ezt érdemes parancssorból megtenni (apt-tal) mert az MX Csomagkezelő erre nem lesz alkalmas! A KDE Discover-je it tudja elvileg, hiszen az is beolvassa az összes csomag tárolót, de nekem gyorsabb volt parancssorból kiadni a frissítéseket.

Fontos!

A Debian KDE ilyen erőszakos frissítését nem fogod tudni egyszerűen visszavonni! Így gondold meg kell-e neked. Ha valóban mindig a legfrissebb KDE kell, akkor inkább egy erre kihegyezett disztribúciót kellene használni!

A leírtakat 2022 szeptember elején MX Linux alatt teszteltem.

 

Related Posts