Két KDE újdonság

KDE
KDE

KDE újdonságok? A KDE folyamatosan fejlesztett rendszer, érdemes időnként megnézni mit is sikerült fejleszteni. Ezeket én docker-ben, a Neon unstable konténerrel nézem meg. Bár még nagyon messze van, hogy ezeket valami szinten az MX Linux rendszerbe lássam, de vannak módszerek, hogy egy kicsit előbb használatba tudjam venni. Így mindig képben leszek az újításokkal, és csak akkor használom ezt a megoldást, ha valóban olyan KDE újítás kerül elő, ami nekem is kell.

A vizsgált verzió pontos adatai: Plasma: 5.25.8. Ez fontos, mert folyamatosan frissülő a KDE, így lehet, hogy később másképp fog működni a dolog.

A válogatás – mint mindig –  szubjektív. Azt mutatom be, ami nekem tetszik, vagy érdekel. Aki az összeset szeretné megismerni a KDE heti rendszerességgel adja közzé az újításokat.

Most két érdekesebb megoldásra mutatok rá.

A KDE frissítése

A KDE legújabb megoldása a frissítési beállítása. Ez hiányzott eddig, mert az MX Linux által most használt verzió ezt még nem támogatja:

A kép egyértelmű. A manuális és az automatikus frissítés közt már lehet választani.

Frissítési lehetőség?
Frissítési lehetőség?

Van ennek értelme? Igen, van.

Ha valaki stabil ágú, nagyon letesztelt rendszert használ és jellemzően a frissítéseket nem is nézi meg, nem elemzi azokat, akkor miért is nem lenne jó, ha ezt automatikusan elvégezné a gép?

Nekem eddig komolyabb gondom nem volt egyik rendszeren sem a frissítéssel, így ha ez bekerül a lehetőségek közé, akkor én örömmel használom.

KDE újdonsága: nappali színhőmérséklet

Ez egy nagyon hiányzó megoldás. Az éjszakai fény színhőmérsékletét beállító lehetőség eddig is elérhető volt. Ez már alap minden rendszerben. Érdemes használni, mert a túlzott kék sugárzás az alvási ciklust zavarhatja.

Színhőmérséklet
Színhőmérséklet beállítása

A beállítás eddig csak azt adta meg, hogy milyen időszakban legyen az alacsonyabb „sárgább” beállítás. Most azt is megadhatjuk, hogy a nappali a szabvány „napfény” értéktől eltérjen. Ez első olvasatban felesleges, de van értelme.

Ha sokat nézed a monitort a melegebb színhőmérséklet kellemesebb a szemnek. Én eddig a redshift-et használtam a beállításra, ahol parancssorban megadható az értéke.