Megjelent a Debian 11.5!

Debian 11
Debian 11

Megjelent a Debian 11.5! Tegnap megjelent a Debian 11 újabb verziója, ami kicsit megtévesztő lehet. Érdemes egy alkalommal átnézni az ilyen eseménykor elvégzendő teendőket. Mit kell ilyenkor tennem, vagy mi is ez az alverzió váltás? A Debian verzióinak a teljes bemutatására nem nagyon vállalkoznék, most inkább csak egy tévhitet szeretnék eloszlatni, egy konkrét kérdésre válaszolni.

Mi is a hír a Debian 11 oldalán?

Frissített Debian 11: 11.5 megjelent szeptember 10-én

A Debian projekt örömmel jelenti be ötödik frissítését a stabil Debian 11 (kódnév „bullseye „) disztribúciónál. Ez a „pont”” kiadás elsősorban a biztonsági problémákat javítja, néhány kiigazítást tesz a komoly problémák esetén. Biztonsági javaslatokat (javításokat) már külön kiadták, és ahol elérhető, hivatkoznak rájuk.

Kérjük, vegye figyelembe, hogy a „pont”” kiadás nem jelent új verziót a Debian 11-nél, csak a mellékelt csomagok egy részét frissíti. Nem kell kidobni a régi telepítő médiát. Azzal is telepíthető, majd a csomagok frissíthetjük az aktuális verziókra egy naprakész Debian tükörszerver segítségével.

Azok, akik gyakran telepítenek frissítéseket a security.debian.org webhelyről, nem fognak sok csomag frissítést kapni.

Az új telepítési képek hamarosan elérhetőek lesznek a szokásos helyeken.

Durván fordítva ennyi a hír.

Mi ez a „pont” kiadás a Debian 11 Linuxhoz?

A Debian a Stabil ágban egy érdekes és nagyon logikus frissítési módszert használ. Amikor megjelenik a Stabil (jelenleg a Debian 11) verzió, akkor az egy kész, lezárt, letesztelt rendszer. Ehhez folyamatosan jönnek a biztonság és egyéb javítások. Amikor már összejön sok ilyen, akkor nem kényelmes a Debian 11 telepítése: előbb települ a rendszer, majd frissít, ami időbe telik. Ráadásul elég amatőr kinézetű az olyan telepítés kezdőknek, amelynél a telepítés után nagyon sok frissítés jön, hiszen miért is kellene egy új rendszert frissíteni? Aki ismeri a Debian (és más Linux disztribúciók) kiadási, frissítési ciklusait nem csodálkozik el ezen, de kezdőknek ez ijesztő is lehet: most szedtem le az ISO-t és máris ócska, mert jön egy csomó javítás???

Így amikor összejön egy adag javítás kiadnak egy újabb ISO-t, egy alverziót, ami már tartalmazza az újabb javított csomagokat.

Mit kell tenni új alverzió váltáskor?

Ha folyamatosan frissítetted a rendszert, akkor semmit. Nem kell újra telepíteni a gépet! A frissítéseket folyamatosan megkaptad, amikor megjelentek, és frissítetted a rendszered.

Ha ritkábban frissítesz, vagy egy hétnél régebben futtattad le a frissítést, akkor egy sima

apt update

apt upgrade

futtattatásával meg is oldottad a dolgot. Nem észlelsz semmi eltérést, nem kell mást tenned, nincs most olyan, hogy dist-upgrade vagy hasonló.

Ha nem figyeled a Debian híreket, akkor nem is vennéd észre, hogy van alverzió váltás, újabb „pont” kiadás.

Kell újabb szervert beállítani, vagy bármi új konfigurációt hozzáadni, beírni valamit valahova? Nem. Minden marad úgy, ahogy van. Az általad eddig használt tükörszerver és konfiguráció pontosan jó lesz, mert semmi nem változott. Majd amikor Stabil árba kerül a Debian 12 (messze van az még nagyon!) akkor körbejárjuk a témát!

Ha érdekel, hogy mi változott, ezen az oldalon elolvashatod.

Ez miben érinti az MX Linuxomat?

Nem érinti. Pontosan úgy kell frissíteni, mint eddig, a fenti két parancs a terminálban elvégzi a teendőket.

Akármelyik programmal elvégezhető ez a frissítés, ha terminálban szereted, akkor ott, de az MX Csomagkezelő, vagy KDE alatt a Diskover, esetleg a synaptic stb. is pont ugyanazt az eredményt fogja neked adni.

Érdemes követni ezeket a Debian 11 „pont” kiadásokat?

Abból a szempontból mindenképp, hogy frissíted rendszeresen a rendszeredet. Bár nem feltétlen látjuk, hogy most van új kiadás, vagy nincs, de ez nekünk lényegtelen.

Abból a szempontból nem, hogy rendszeresen nézegeted a híreket mikor jön ki egy újabb „pont” kiadás. Bár kemény Linuxosoknak érdekes lehet, hogy milyen változások vannak, de egy átlagos, középhaladó felhasználónak ezek az információk nem sokat fognak mondani.

Kell új ISO-t leszedni?

Aki Debian 11-et használ, neki igen. Nem azért mert a frissítést arról kellene megtenni, hanem azért mert a legfrissebb „pont” kiadású Debian 11.xx ISO már tartalmazza a frissítéseket és egy új telepítésnél kényelmesebb lesz az életünk. Kevesebb frissítés lesz telepítés után. Érdemes, de szükséges.

Ha MX Linux a telepítésed, akkor ilyenkor nincs semmi teendőd. Ezt az oldalt figyeld, és amikor kijön az MX Linux újabb „pont” kiadása, akkor annak az ISO-ját a fentiek miatt érdemes lesz leszedni, és a telepítési médiára felrakni.

Azaz itt nincs olyan probléma, hogy a régi telepítő média rossz lesz, nem tudod telepíteni egy régebbiről a rendszert.

Related Posts