A Rhino Linux fejlesztés átmenetileg szünetel

Rhino Linux
Rhino Linux
A Rhino Linux fejlesztése szünetel a "kiégés kezelése" és a "fenntarthatóság javítása" érdekében – ez egy lépés az egészségesebb csapatkörnyezet felé. Legalábbis a hírek szerint.
A Rhino Linux egy viszonylag új disztribúció, amely az Ubuntu fejlesztési ágán alapul. De az Ubuntu gyökerei ellenére szinte semmit nem találsz benne, ami az Ubuntu vizuális identitására vagy grafikus felhasználói felületére emlékeztetne. Saját kinézettel és saját színvilággal készült, egyedi elgondolások mentén.

A disztribúció az Xfce asztali környezet alapján építi fel egyedi identitását. Ebből fejlesztette ki saját asztali élményét Unicorn néven.

Egy másik kulcsfontosságú jellemző, amely megkülönbözteti a Rhino-t, a gördülő kiadású modellje, amely a szabványos kiadási ciklus helyett folyamatosan frissül. Sokan vonzónak találják ezeket a funkciókat, és bíznak a disztribúció használatában, de most sötét felhők rajzolódnak ki a láthatáron.

A Rhino linuxot én is bemutattam ebben a videóban.

A Rhino Linux átmenetileg leállítja a fejlesztést

Egy közelmúltbeli bejelentésben a disztribúció mögött álló csapat átmenetileg leállította a következő verziójuk, a Rhino Linux 2024.1-es verzióját. A legújabb verzió, a 2023.4 decemberben jelent meg.

A szünet a csapatdinamikával, a karbantartói kiégéssel és a projektmenedzsment fenntarthatóságával kapcsolatos kihívások miatt következik be, amelyek a nyílt forráskódú projektekben sokszor visszaköszönnek.

A fejlesztés szüneteltetése nem a vereség, hanem egy stratégiai visszalépés a projekt alapjainak megerősítése érdekében. A Rhino Linux csapata élesen szembesül a nyílt forráskódú projektmenedzsment valóságával, felismerve, hogy egészségesebb, fenntarthatóbb fejlesztési megközelítésre van szükség.

Revitalizációs stratégiájuk sarokköve a fenntartható hozzájárulási politikák kidolgozása, amelyek célja egy befogadóbb és támogatóbb környezet kialakítása minden közreműködő számára.

Ezt az erőfeszítést egy átfogó magatartási kódex kidolgozása egészíti ki, amely felvázolja a közösségen belüli elvárt magatartásokat és kommunikációs normákat, hangsúlyozva a tiszteletet, az empátiát, az együttérzést és a konstruktív visszajelzést.

Ez a helyzet gyakran előfordul nyílt forráskódú projektekben, akár jó, akár rossz. Eleinte sok izgalom és energia árad az érintettek részéről. Aztán felbukkannak a nézeteltérések, és mindent megfelelően meg kell szervezni a folytatáshoz. Ez azonban csak egy normális szakasz bármely projekt növekedésében. Legalábbis ha optimisták vagyunk, de ha kicsit reálisabbak, akkor látjuk a problémát teljes egészében. Az úgynevezett közösségekben hamar felüti a fejét a marakodás, a nézeteltérés, a minimális kompromisszum készség hiánya. Az egót a haladás elé helyezi sok ember, ezzel a saját elgondolását erőlteti rá a másikra. A magas kritikai gondolkodás és kényszeres vélemény nyilvánítások, a másokban a hibát kereső magatartás sok jó fórumot, projektet tett és tesz is tönkre. A központi vezetés és egyértelmű parancssor nélküli projektek elvileg jók, demokratikusak, de csak akkor működnek, ha azt létrehozó emberek alkalmak az ilyen munkára.
Az eset rámutat egy fontos tényre: a kis közösségek, vagy egy ember által karbantartott disztribúciók nem feltétlen életképesek. A nagy lelkesedés elszáll, ráébrednek a valóságra: ez sok munka, és nem feltétlen lesz a közösség által támogatva. Inkább a kritikai vagy követelőző hangok (sokszor elég durván) kerülnek előtérbe. Ezek kezelése sok energiát von el a tényleges fejlesztéstől.

Mindenesetre a Rhino Linux csapata (jelenleg kilenc főből áll) továbbra is optimista a projekt jövőjét illetően, és hálás a közösség türelméért és támogatásáért ebben az átalakulási időszakban.