LXQt 2.0 tervek a Qt6 portoláshoz és a Wayland Sessionhoz

LXQt
LXQt
LXQt 2.0 tervek a Qt6 portoláshoz és a Wayland Sessionhoz.
Néhány fontos frissítés a könnyűsúlyú LXQt 2.0 fejlesztésekhez a Qt6 és Wayland portokkal kapcsolatban.

Van néhány izgalmas hírünk az LXQt-ról, a könnyű asztali környezetről! A fejlesztők bejelentették, hogy frissítik a Qt6 könyvtárat, és hozzáadják a Wayland protokoll támogatását.

Ez mind az LXQt modernizálására és fejlesztésére irányuló nagyobb erőfeszítés része, és ez nagy előnyökkel jár a felhasználók számára.

Először is, az LXQt 2.0 át fog állni a Qt6 könyvtárba. Ez azt jelenti, hogy az asztali környezet képes lesz kihasználni a Qt6 által kínált összes legújabb funkciót és fejlesztést. Ez a frissítés a tervek szerint 2024 áprilisában jelenik meg, és néhány új funkciót és fejlesztést is tartalmaz majd. Április csak két hónap, de izgatottan várhatják a felület szerelmesei az újjításokat!

Az egyik legizgalmasabb újdonság a „Fancy Menu” alkalmazásmenü. Ez az új menü kategorizálja az alkalmazásokat, és összefoglaló nézetet nyújt az összes telepített alkalmazásról és a gyakran használt programok listájáról. Ráadásul a keresési funkciók is javultak, így még könnyebbé válik az alkalmazások megtalálása és elindítása.

Egy másik jelentős változás a Wayland protokoll támogatásának hozzáadása. Ez azt jelenti, hogy az LXQt képes lesz kihasználni a kijelzőszerver-technológia legújabb fejlesztéseit, biztonságosabb és hatékonyabb asztali környezetet biztosítva.

Ne aggódj be azonban: a Waylandre való áttérés nem fog jelentős változásokat okozni, és az asztal továbbra is moduláris lesz, és a klasszikus asztali stílus szerint szerveződik.

Az LXQt 2.0 a wlroots könyvtáron alapuló összes összetett kezelővel is képes lesz dolgozni, beleértve a labwc-t, a wayfire-t, a kwin_wayland-et, a sway-t és a Hyprland-et. A legjobb eredményeket azonban a labwc használatával érte el.

A fejlesztők már portolták a legtöbb LXQt összetevőt a Qt6-ra és a Waylandre, beleértve a panelt, az asztalt, a fájlkezelőt, a képnézegetőt, az engedélykezelő rendszert, a hangerőszabályzó összetevőt és a globális gyorsbillentyűket. A munka folyik a háttérbe, nekönk csak az eredményt kell élvezni.

A képernyő-konfigurátor, a képernyőkép-program és a globális billentyűparancs-kezelő azonban még nem portolták át a Wayland-re. Összességében a Qt6-ra való áttérés és a Wayland-támogatás hozzáadásával jelentős előnyökkel jár az LXQt-felhasználók számára, beleértve a jobb teljesítményt, biztonságot és egy modernebb asztali környezetet.

Ráadásul az LXQt 2.0.0 új szolgáltatásai és fejlesztései, mint például a Fancy Menu és a wlroots könyvtáron alapuló összetett menedzserek támogatása, még felhasználóbarátabbá és hatékonyabbá teszik az asztali környezetet.

Qt6 portolási fejlesztési link

Wayland frissítések linkje

A szerkesztő megjegyzése: remélem jobban sikerül, mint a Mint-es fejlesztőknek a Wayland támogatás. Igaz ők csak kisérletinek nevezik és majd, 2026-ra igérik, hogy kész lesz, de a mostani kiadással érkező Wayland "támogatás" kritikán aluli lett. Amennyire izgalomba hozták vele az embereket olyan nagy csalódás az egész. Várhattak volna vele, és egy külön alfa ISO-val teszteltethették volna az egészet…

Mi az az LXQt?

Az LXQt egy könnyű súlyú, gyors, és energiatakarékos asztali környezet (desktop environment) a Linux rendszerekhez. A név a "LXQt" az LXDE (Lightweight X11 Desktop Environment) és a Razor-qt desktop environmentek összevonásából származik. Az LXDE és a Razor-qt közössége összefogott, hogy egy modernebb, könnyebb és jobban testreszabható asztali környezetet hozzon létre.

Az LXQt alapvetően az Qt keretrendszerre épül, ami egy széles körben használt eszközkészlet a grafikus felhasználói felületek (GUI) fejlesztéséhez. Az LXQt fókuszában az egyszerűség és a hatékonyság áll, így ideális választás lehet régebbi vagy alacsony erőforrású számítógépekhez is, de persze újabb gépeken is jól teljesít.

Az LXQt azért is népszerű, mert könnyen testreszabható és kiegészíthető. Különböző alkalmazásokkal és bővítményekkel bővíthető, hogy még inkább megfeleljen az egyéni igényeknek és preferenciáknak.