Hibaelhárítás – egyszerűen

Sudo beállítása

Fura hibaüzenet új kernelnél? Nem indul el egy programod? Ez nálam pont most fordult elő a joplin-nal, ami bosszantó volt, mert autostartban volt, és  csak akkor szembesültem a problémával, amikor weblapot akartam menteni. Itt is, mint a legtöbb esetben segít, ha megpróbálod a programot terminálban indítani. Így sok esetben hosszabb ,és talán érthetőbb üzenetet kapsz. Ez akkor is hasznos lehet számunkra, ha nincs komolyabb gond a programmal, csak érdekességképp indítjuk el terminálban. Így egy esetleges kisebb hibára, hiányzó ikonra, témára stb. felhívja a figyelmet a hosszú hibaüzenet.
A Joplin-nal is így jártam el: elindítottam terminálban, és kaptam egy hosszabb angol szöveget.

[470500:0303/073405.717227:FATAL:setuid_sandbox_host.cc(157)] The SUID sandbox helper binary was found, but is not configured correctly. Rather than run without sandboxing I'm aborting now. You need to make sure that /usr/share/joplin/chrome-sandbox is owned by root and has mode 4755.
/usr/bin/joplin-desktop: 12. sor: 470500 Nyomkövetési/töréspont csapda (core készült) ./joplin "$@"

Bár maga a szöveg első ránézettre ijesztő, hosszú és zagyvának tűnhet, de ezek segítenek. Első lépés számunkra a fordítása, ha nem beszélünk angolul. Ezt a google fordítóval tehetjük meg, ami egy nagyon jó alkalmazás erre. A hiba  jó példa arra, ami a Linux rendszer nagy előnye: a legtöbbször értelmesen elmagyarázza mi a gondja. Most három pontra érdemes figyelni:

The SUID sandbox helper binary was found, but is not configured correctly.

Valami nincs jól konfigurálva. Ez már nagyon jó, hiszen ha valami nincs jól beállítva, akkor majd beállítjuk.

A program ajánl egypár megoldást is, az első, hogy

You need to make sure that /usr/share/joplin/chrome-sandbox is owned by root

Az akármilyen program tulajdonosa legyen már a root, mert az a jó beállítás a program szerint… Ezt meg kell tenni, illetve le kell ellenőrizni. A leggyorsabb, ha megnyitsz egy fájlkezelőt, pld. a SpaceFM-et és benavigálsz a megadott könyvtárba, megkeresed a fájlt, és jobb egérgomb, és a jogok, beállítások, tulajdonságok stb. menüpontban (a saját fájlkezelődet te ismered…) ránézel, hogy ki birtokolja a fájlt. Nálam ez a root volt, nincs teendő, az első nyűgje megoldva. Ha nem root, akkor át kell állítani. Ha az első kérdésre, hogy a root-é a fájl, jó, azaz nincs abban hiba, akkor más csak lehetőség, hogy a második fele lesz a probléma. Itt a

and has mode 4755.

No ez mit jelent? Most nem fogjuk megbeszélni, mert  csak a problémát oldjuk meg. Annyit elég tudni, hogy a jogosultságokkal kapcsolatos probléma lehet, így állítsuk be azt a numerikusan megadott jogot a fájlra, amit akar. Ezt már érdemes parancssorból megtenni, ha nincs a fájlkezelődben olyan megoldás, hogy így, szám szerint add meg, akkor hosszabb idő kilogikázni, hogy mit kell bepipálni, mint egy terminált nyitni, beírni pár karaktert és kész is van. A jogosultságokat a chmod paranccsal kezeljük, így azt használjuk. Nyitsz egy terminált az adott könyvtárban, ami a legtöbb fájlkezelőben gyorsan megy, mert – legalábbis a SpaceFM – úgy vannak beállítva, hogy ha egy mappában állunk és terminált nyitunk, akkor az abban a könyvtárban nyílik meg: nem kell odanavigálni…
Majd beírod, hogy

chmod 4755 ./chrome-sandbox

Én nem szoktam begépelni a fájl nevét, mert a zsh van annyira intelligens, hogy ha elkezdem az elejét beírni, majd egy tab-ot nyomok, akkor kilistázza az összes azzal kezdődő fájlt és simán ki tudom választani. Itt nem lenne nagy probléma a beírogatás, de vannak jó hosszú és bonyolult nevek is…
Enter után már szembesülsz azzal, hogy nem vagy jogosult erre a műveletre, ami szintén nem probléma:

sudo chmod 4755 ./chrome-sandbox

Azután megadod a jelszavadat, és… és nem ír ki semmit. Ami jellemzően Linux alatt annyit tesz, hogy nincs probléma.
Már megtettük, amit akart a program, indíthatjuk is a programot. Nyilván, ha már terminálban vagyunk, akkor begépeljük a nevét, és lássatok csodát, el is indult!

Nagyjából ennyi, és már használhatod is a programot. Bár kicsi az esélye, hogy ilyennel találkozol, de nekem nem alap kernelnél a joplin és a discord is szipogott, hogy neki nem jó ez így…

Ha pedig nem találkozol ezzel a problémával, akkor is jó ha tudod: Linux alatt sok hiba gyorsan orvosolható. Terminálban indít, hibaüzenetet elolvas, lefordít, majd megteszi amit kér. Ha nincs konkrét ötleted a hiba elhárítására, akkor a google-val rákeresel és az esetek nagyon nagy részében kapsz megoldást.

Nekem Archolinux alatt a 5.5.6-xanmod4-1-xanmod kernelnél volt gond ezzel.

Related Posts